Lietuvos Seimas 2021-uosius paskelbė pasaulinio garso archeologės Marijos Gimbutienės metais

Lietuvos Seimas 2021-uosius paskelbė pasaulinio garso archeologės Marijos Gimbutienės metais

Šiemet  sausio 23-įąją žymioji  lietuvė būtų šventusi 100 metų jubiliejų.  Ši sukaktis minima ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje – 2021-uosius M.Gimbutienės metais paskelbė ir UNESKO

Minint Marijos Gimbutienės šimtmetį, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka ketino parengti parodą, kuri visuomenei būtų atskleidusi Bibliotekoje saugomus šios archeologės, originalios archeomitologijos teorijos kūrėjos dokumentus, fotografijas. Dėl pandemijos paroda įgavo virtualų pobūdį. Trumpai pristatant Marijos Gimbutienės biografiją, galima paminėti, jog baigusi archeologijos studijas Vilniaus universitete Antrojo pasaulinio karo metais, ji su šeima turėjo pasitraukti į Vakarus. Jungtinėse Amerikos Valstijose dėl puikaus akademinio pasirengimo Lietuvos universitetuose, daugelio kalbų mokėjimo ir itin atkaklių pastangų Gimbutienei pavyko įsitvirtinti žymiausių Europos archeologijos, mitologijos tyrėjų gretose. Ji skleidė originalią indoeuropiečių, tuo pačiu ir baltų, kilmės teoriją. Jos darbų dėka į pasaulinį kontekstą buvo įtraukta baltų archeologijos ir mitologijos medžiaga. Parodoje pabrėžiami Marijos Gimbutienės nuopelnai įvairioms mokslo kryptims. Nors, amžininkų tvirtinimu, Gimbutienė nebuvo nei pagonė, nei feministė, tačiau jos darbai įkvėpė tokius socialinius ir kultūrinius sambūrius Lietuvoje kaip romuviečių bei etninės kultūros skleidėjų, o Jungtinėse Amerikos Valstijose – feministes.
http://www.mab.lt/lt/naujienos/2786

Parodos nuoroda:
http://eparodos.mab.lt/s/sesiolika-marijos-gimbutienes-gyvenimo-ir-mokslines-veiklos-puslapiu

Vaizdo įrašas apie parodą:
https://youtu.be/8yVOfTe5O9M

Informaciją parengė bibliotekos vedėja Rasa Vrubliauskienė


Komentarai išjungti.