Vytauto Žemkalnio gimnazijai – 115

Šie metai Mūsų gimnazijai ypatingi – prieš 115-a metų Panevėžyje pradėjo veiklą keturklasė Marijos mergaičių mokykla. Būtent 1905-ieji yra mergaičių mokymo – būsimos mergaičių gimnazijos – pradžia. 1908 metais pradėjo mokymą Valstybinė mergaičių gimnazija, kuri 1932 m. persikėlė į architekto V. Žemkalnio suprojektuotus naujuosius Mergaičių gimnazijos rūmus.
Per ilgą 115 metų laikotarpį Gimnazija buvo – bendra berniukų ir mergaičių gimnazija (nuo 1915 m.), Mergaičių gimnazija (nuo 1932 m.), II vidurinė (nuo 1949 m.), sustiprinto lietuvių kalbos mokymo mokykla (nuo 1975 m.), sugrąžinto Gimnazijos statuso ugdymo įstaiga (nuo 1995 m.), keturklasė gimnazija (nuo 2002 m.), galų gale – humanistinės sampratos menine veikla gimnazija (nuo 2018 m.)
Bet per visą šį netrumpą istorijos tarpsnį Gimnazija išliko atvira pradinėms vertybėms: humanitarinėms, lituanistinėms, tautinėms, pilietinėms ir patriotinėms vertybėms, humanistinei pasaulėjautai ir pasaulėžiūrai. Gimnazija išliko atvira menui, tradicijoms, etninei kultūrai. Ir, tikiuosi, išliks ištikima toms vertybėms ateityje … nes kas gali būti prasmingiau nei tautos istorija, savimonė, kultūra, paveldas.
Pasitikdama šventę bendruomenė įprasmina šią mūsų Gimnazijos istorinę datą darbais, ateities pozityvia Vizija, esmine Mūsų funkcija – mokyti, lavinti, ugdyti jaunąją kartą.
Mūsų Gimnazija sena ir jauna – sena savo gražia, prasminga istorija, jauna – idėjomis, Vizija, ateities kartos idėja.

Gimnazijos direktorius Artūras Totilas